Dokumentované programování CSTUG

Dokumentované programování je kombinace dokumentace a zdrojového textu do společné formy vhodné ke čtení lidmi. Stručně řečeno, dokumentované programy sdružují zdrojový text a dokumentaci do jednoho souboru. Nástroje dokumentovaného programování pak zpracováním tohoto souboru vytvoří buď čitelnou dokumentaci nebo kompilovatelný kód. Styl dokumentovaného programování WEB vytvořil D. E. Knuth při vývoji svého sázecího systému TeX.

Diskuse o dokumentovaném programování je v usenetové skupině comp.programming.literate, která je přístupná i jako elektronická konference na adrese litprog@shsu.edu. (viz Kde najdu pomoc?). FAQy o dokumentovaném programování jsou uloženy v CTANLitProg-FAQ. Dalším skvělým zdrojem informací je URL URL{http://www.literateprogramming.com/}.


WEB pro různé jazyky

TeX je napsán v programovacím jazyku WEB. Jedná se o prostředek, který implementuje koncept „dokumentovaného programování“. Knuthova původní implementace bude v každé solidní distribuci TeXu, zdrojové kódy nástrojů (tangle a weave) společně s manuálem popisujícím samotnou techniku programování jsou k mání na CTANu.

CWEB, WEB pro programy v C, který vytvořil Silvio Levy, je dostupný jako CTANcweb

Spidery WEB podporuje mnoho jazyků včetně Ada, awk a C. Byl napsán Normanem Ramseyem a ačkoli není volně šiřitelný, lze jej používat bezplatně. Dá se získat v CTANspiderweb. V současnosti je už nahrazován programem noweb (taktéž od Normana Ramsayho). Autor se poučil z věcí, se kterými se setkal při implementaci spidery WEBu, a udělal z nowebe jednodušší, ale stejně silný nástroj (CTAN: CTANnoweb).

FWEB je verze pro Fortran, Ratfor a C napsaná Johnem Krommesem. Je dostupná v CTANfweb

SchemeWEB je Unixový filtr, který překládá SchemeWEB do zdrojového kódu LaTeXu nebo Scheme. Napsal ho John Ramsdell a je dostupný v CTANschemeweb

APLWEB je verze WEBu pro APL a dá se získat v CTANaplweb

FunnelWeb je verze WEBu, která je jazykově nezávislá. Je dostupná v CTANfunnelweb

Další jazykově nezávislé verze WEBu jsou nuweb (napsaná v ANSI C), dostupná v CTANnuweb, a noweb, dostupná na CTANnoweb


CSTUG
(c) 1997, 1998, 2003 Tomáš Hudec, Libor Škarvada
Poslední aktualizace: 13.11.2004 23:15