| |||
Fig (XFig) je nástroj ovládaný pomocí menu, který umožňuje kreslit objekty na obrazovce X Windows pracovní stanice. transfig je sada nástrojů převádějících kód, jenž produkuje fig, do dalších grafických jazyků včetně PostScriptu, Encapsulated PostScriptu, METAFONT, METAPOST, PDF a LaTeXového prostředí picture. Jsou dostupné v CTAN: xfig a CTAN: transfig Fig ošetřuje Micah Beck (beck@cs.cornell.edu) a transfig je spravován Brianem Smithem (bvsmith@bl.gov). Dalším prostředkem pro konverzi z fig je fig2mf, který generuje METAFONT kód ze vstupu, jenž dává fig. Lze jej získat v CTAN: fig2mf
TeXCAD je program pro PC, který umožňuje uživateli vytvářet kresby na
obrazovce myší nebo kurzorovými klávesami za pomoci obrazovkové nabídky
dostupných základních obrázků. Výstupem je kód pro LaTeXovské prostředí
picture. Volitelně se dá nastavit, aby šlo vkládat čáry pod libovolnými úhly
za použití rodiny ovladačů emTeXu
Příkazy typu Verze pro Linux, CTAN: xtexcad, by měla fungovat i na jiných operačních systémech Unix.
Pro Unix je pravděpodobně nejlepší program ispell. Je
dostupný v CTAN: ispell.
Pozor na verzi s číslem Konkurencí ispellu začíná být aspell. Byl navržen jako jeho nástupce a dosahuje lepších výsledků na většine metrik, avšak stále zostávají určité otázky ohledně jeho výkonu na zdrojových kódech TeXu/LaTeXu. Volba Aspellu se objevuje ve většině distribucí Linuxu, není však dostupný na CTANu — viz URL{http://aspell.sourceforge.net/} pro podrobnosti. Pro Windows existuje dobrý korektor překlepů zabudovaný do WinEDT a 4AllTeX (viz Editory a shelly vhodné pro TeX). Korektor z 4AllTeX je taky dostupný jako osobitní balík 4spell na CTANu (CTAN: 4spell). Pro MSDOS existuje několik programů. amspell může být vyvolán z editoru (dostupný jako CTAN: amspell). jspell je rozšířená verze programu ispell (lze získat v CTAN: jspell). Pro Macintosh je možností program Excalibur. Běží v módu native na obou druzích Macu a je dostupný na CTANu v adresáři CTAN: Excalibur (v tomtéž adresáři jsou další slovníky). Korektor překlepů pro VMS lze najít v CTAN: vmspell Korektor pro češtinu je pro členy CSTUGu součástí distribuce CSTeXu. České korektory bývají také standardní složkou textových editorů komerčně distribuovaných v České republice.
VorTeX (dostupný v CTAN: vortex) je balík programů napsaný na Kalifornské Univerzitě v Berkley a byl popsán Michalem A. Harrisonem v článku „News from the VorTeX project“ v TUGboat 10(1), s. 11–14, 1989. Zahrnuje několik pěkných prohlížečů a několik emacs módů pro TeX a BibTeX. Distribuce VorTeXu není spravována a v současnosti je zastaralá (nebyl udělán upgrade pro TeX, verzi 3).
Občas se stane, že člověk musí vytvořit dokument (např. referát nebo disertační práce) určité délky. Rozumní lidé většinou určují maximální počet stran dokumentu, avšak existují lidé, kteří vám dokument omezí daným počtem slov.
Jednoduché řešení tohoto požadavku spočívá v určení počtu slov na plné
stránce a určení počtu celých stránek dokumentu a ve vzájemném vynásobení
těchto čísel. Nejjednodušší metoda však
spočívá v odstranění (La)TeXových značek a použití nástroje
k určení tohoto počtu. Na UNIXu můžete použít detex
(CTAN: detex) a
vestavěný program
Ve Windowsech k tomu
| |||
|