Na płytce znalazły się dokumentacje dotyczące ogólnie TeX-a, a także dokumentacje towarzyszące poszczególnym pakietom oprogramowania. Większość programów posiada opcję uruchamiania --help, która może ułatwić rozpoczęcie pracy.
Informacje licencyjne (w języku angielskim) dotyczące redystrybucji można znaleźć w plikach tekstowych: LICENSE.TL oraz LICENSE.CTAN.
Przed rozpoczęciem instalowania warto wydrukować i przeczytać Przewodnik po TeX Live. Zawiera on informacje niezbędne do korzystania z dystrybucji i prawidłowej instalacji systemu TeX. Wersje Przewodnika w kilku językach dostępne są w formatach HTML i PDF w podkatalogach katalogu texmf/doc/texlive/.
Uwaga: poniższe odnośniki nie działają, gdy instalujemy TeX Live z internetu. W tym wypadku należy sięgnąć do dokumentacji udostępnionej w sieci: http://tug.org/texlive/doc.html
Przewodnik po TeX Live (polskie tłumaczenie):Lista najważniejszych zmian znajduje się na końcu dokumentacji w rozdziale ,,Historia. Wydanie obecne''.
"wizard" (domyślny dla Windows) graficzny GUI, który ma ograniczoną do minimum listę zapytań i instaluje wszystkie pakiety. Odpowiada to uruchamieniu polecenia: install-tl --gui=wizard.
tekstowy (domyślny dla innych systemów). Odpowiada to uruchamieniu polecenia: install-tl --gui=text.
perltk - graficzny tryb, szczególnie przydatny dla zaawansowanych użytkowników Windows, którzy chcą dokonać wyboru pakietów i ustawień. Uruchamiany jest poleceniem: install-tl --gui=perltk (lub w Windows poleceniem install-tl-advanced.bat).
Po zainstalowaniu proponujemy użycie tlmgr (TeX Live Manager), który posiada dwa tryby pracy (graficzny i tekstowy) i umożliwia dodawanie bądź usuwanie pakietów, ich aktualizację z internetu i czynności konfiguracyjne.
Zarówno install-tl, jak i tlmgr można uruchomić z parametrem --help, aby wyświetlić wszystkie dostępne opcje.
Płytka TeX Live zawiera ponadto gotowy do użycia format MeX (patrz texmf-dist/doc/mex/base/mex.html), polski odpowiednik formatu Plain. Format LaTeX2e jest przystosowany do obsługi języka polskiego po załadowaniu pakietu polski. Dostępne są oczywiście pliki źródłowe pakietów MeX i "polski" oraz fonty przygotowane specjalnie do użycia w polskojęzycznym TeX-u.
Dodatkowe programy, przydatne dla polskich użytkowników, umieszczone zostały w katalogu texmf-dist/doc/support/gustprog/ (patrz README). Wybór przydatnych makr dla użytkowników przede wszystkim formatu Plain/MeX oraz makra i style do tworzenia polskich skorowidzów i bibliografii można znaleźć w katalogu texmf-dist/tex/plain/gustlib (patrz texmf-dist/doc/plain/gustlib/README).
Warto też zajrzeć na stronę GUST polskiej Grupy Użytkowników Systemu TeX. Oprócz informacji o działalności grupy, można tam znaleźć sporo materiałów, które powinny zainteresować polskojęzycznych użytkowników TeX-a.
Miłego TeX-owania!
29 września 2009