texinfo 4.9.92 - en to tr translation catalogue (512 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
tr: 	Seçeneklerin tam bir listesi için `%s --help''i deneyiniz.

en: 
    * Menu:
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
tr: 
    * Menü:
      (Dosya)Düğüm                     Satır   Boyut   İçerdiği Dosya
      ------------                     -----   -----   --------------

en: 
    * Menu: Nodes whose indices contain `%s':
tr: 
    * Menü: `%s' indislerini içeren düğümler:

en: 
    Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
tr: 
    Yazılım hatalarını bug-texinfo@gnu.org'a,
    genel soru ve tartışmaları help-texinfo@gnu.org'a gönderiniz.
    Texinfo anasayfası: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: 
    Options:
tr: 
    Seçenekler:

en:    Source files groveled to make this file include:
tr:    Bu dosyanın içermesini sağlamak için peşi sıra sürüklenen kaynak dosyalar:

en:   %-10s  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
tr:   %-10s  Bir çapraz başvuruyu izler. Başvuru ismini okur.

en:   %-10s  Follow the hypertext link under cursor.
tr:   %-10s  İmleç altındaki URL bağını izler.

en:   %-10s  Go to the beginning of this node.
tr:   %-10s  Bu düğümün başlangıcına gider.

en:   %-10s  Go to the end of this node.
tr:   %-10s  Bu düğümün sonuna gider.

en:   %-10s  Invoke the Info tutorial.
tr:   %-10s  Info öğreticiyi yardıma çağırır.

en:   %-10s  Move `up' from this node.
tr:   %-10s  Bu düğümden `yukarı' gider.

en:   %-10s  Move to the Top node.  Equivalent to `g Top'.
tr:   %-10s  Üst düğüme gider. `g Top' ile eşdeğer.

en:   %-10s  Move to the `directory' node.  Equivalent to `g (DIR)'.
tr:   %-10s  `dizin' düğümüne gider. `g (DİZİN)' ile eşdeğer.

en:   %-10s  Move to the `next' node of this node.
tr:   %-10s  Bu düğümün `sonraki' düğümüne gider.

en:   %-10s  Move to the `previous' node of this node.
tr:   %-10s  Bu düğümün `önceki' düğümüne gider.

en:   %-10s  Move to the last node seen in this window.
tr:   %-10s  Bu pencerede görünen son düğüme gider.

en:   %-10s  Pick last item in node's menu.
tr:   %-10s  Düğüm menüsündeki son öğeyi seçer.

en:   %-10s  Quit Info altogether.
tr:   %-10s  Info büsbütün çıkar.

en:   %-10s  Quit this help.
tr:   %-10s  Bu yardım penceresinden çıkar.

en:   %-10s  Scroll backward 1 line.
tr:   %-10s  Bir satır geri kaydırır.

en:   %-10s  Scroll backward a page.
tr:   %-10s  Bir sayfa geri kaydırır.

en:   %-10s  Scroll forward 1 line.
tr:   %-10s  Bir satır ileri kaydırır.

en:   %-10s  Scroll forward a page.
tr:   %-10s  Bir sayfa ileri kaydırır.

en:   %-10s  Search for a specified string in the index entries of this Info
                  file, and select the node referenced by the first entry found.
tr:   %-10s  Bu Info dosyasındaki indeks girdileri içinde belirli bir dizgeyi arar
                  ve bulunan ilk girdi tarafından gönderme yapılan düğümü seçer.

en:   %-10s  Search forward for a specified string,
                  and select the node in which the next occurrence is found.
tr:   %-10s  Belirli bir dizgeyi ileriye doğru arar
                  ve sonraki bulunanın içinde olduğu düğümü seçer.

en:   %-10s  Skip to next hypertext link within this node.
tr:   %-10s  Bu düğümün içinden sonraki URL bağına atlar.

en:   The defaults for the @if... conditionals depend on the output format:
      if generating HTML, --ifhtml is on and the others are off;
      if generating Info, --ifinfo is on and the others are off;
      if generating plain text, --ifplaintext is on and the others are off;
      if generating XML, --ifxml is on and the others are off.
tr:   @if... koşullularının öntanımlıları çıktı formatına bağlıdır:
      eğer HTML oluşturuluyorsa, --ifhtml açık, diğerleri kapalıdır;
      eğer Info oluşturuluyorsa, --ifinfo açık, diğerleri kapalıdır;
      eğer salt metin oluşturuluyorsa, --ifplaintext açık, diğerleri kapalıdır;
      eğer XML oluşturuluyorsa, --ifxml açık, deiğerleri kapalıdır.

en:  Subfile: %s
tr:  Altdosya: %s

en:  for %s
tr:  %s için

en: "%s" is invalid
tr: "%s" geçersiz

en: "%s", line %u:
tr: "%s", satır %u:

en: %c%s expected braces
tr: %c%s küme parantezi bekledi

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%c'
tr: %c%s argüman olarak `i' ya da `j' gerektirir, %c değil

en: %c%s expects a single character `i' or `j' as argument
tr: %c%s argüman olarak tek karakter, `i' ya da `j' gerektirir

en: %c%s found outside of an insertion block
tr: %c%s, bir ekleme bloğunun dışında bulundu

en: %c%s is obsolete
tr: %c%s kullanımdan kalkmış

en: %c%s is obsolete; use %c%s instead
tr: %c%s kullanımdan kalkmış; yerine %c%s kullanın

en: %c%s missing close brace
tr: %c%s eksik kapama }

en: %c%s requires a name
tr: %c%s bir isim gerektirir

en: %cend macro not found
tr: %cson makrosu bulunamadı

en: %cfloat environments cannot be nested
tr: %cfloat çevreler içiçelendirilemez

en: %ctop used before %cnode, defaulting to %s
tr: %cüst, %cdüğümden önce kullanıldı, %s'e öntanımlanıyor

en: %d completions:
tr: %d tamamlama:

en: %s can be invoked via %s.
tr: %s, %s üzerinden çağrılabilir.

en: %s can only be invoked via %s.
tr: %s sadece %s üzerinden çağrılabilir.

en: %s is defined to %s.
tr: %s %s olarak atanmış.

en: %s is not a valid ISO 639 language code
tr: %s geçerli bir ISO 639 dil kodu değildir

en: %s is undefined.
tr: %s atanmamış.

en: %s reference to nonexistent node `%s' (perhaps incorrect sectioning?)
tr: %s başvuru mevcut olmayan düğüme `%s' (yanlış bölümleme nedeniyle?)

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
tr: %s bir argüman gerektirir: %c öğesi için biçimlendirici

en: %s requires letter or digit
tr: %s harf ya da rakam gerektirir

en: %s: %s arg must be numeric, not `%s'.
tr: %1$s: %2$s arg sayısal olmalıdır, `%3$s' değil.

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
tr: %1$s: --footnote-style arg. `separate' ya da `end' olmalıdır, `%2$s' değil.

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
tr: %1$s: --paragraph-indent arg. sayısal/`none'/`asis' olmalıdır, `%2$s' değil.

en: %s: Ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'.
tr: %s: Tanınamayan TEXINFO_OUTPUT_FORMAT değeri `%s' yok sayılıyor.

en: %s: Removing macro output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
tr: %1$s: Makro çıktı dosyası `%2$s' hatalardan dolayı siliniyor; korumak için --force kullanınız.

en: %s: Removing output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
tr: %1$s: Çıktı dosyası `%2$s' hatalardan dolayı siliniyor; korumak için --force kullanınız.

en: %s: Skipping macro expansion to stdout as Info output is going there.
tr: %s: Makro genişlemesini, Info çıktısı da oraya gittiğinden, stdout'a atlatıyor.

en: %s: Specify the Info file only once.
tr: %s: Info dosyasını yalnızca bir kez belirtin.

en: %s: already have dir file: %s
tr: %s: zaten dir dosyası var: %s

en: %s: could not open --css-file: %s
tr: %s: açılamayan --css-dosyası: %s

en: %s: could not open macro expansion output `%s'
tr: %s:makro genişleme çıktısı `%s' açılamadı

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
tr: %1$s: (%2$s) okunamıyor ve (%3$s) oluşturulamıyor

en: %s: empty file
tr: %s: boş dosya

en: %s: ignoring second macro expansion output `%s'.
tr: %s: ikinci makro genişleme çıktısı yok sayılıyor `%s'.

en: %s: illegal option -- %c
tr: %s: kuraldışı seçenek -- %c

en: %s: invalid option -- %c
tr: %s: geçersiz seçenek -- %c

en: %s: missing file argument.
tr: %s: dosya argümanı eksik.

en: %s: not a texinfo index file
tr: %s: bir texinfo indeks dosyası değil

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `%c%s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option `%s' is ambiguous
tr: %s: `%s' seçeneği belirsiz

en: %s: option `%s' requires an argument
tr: %s: `%s' seçeneği bir argümanla kullanılır

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `--%s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
tr: %s: `-W %s' seçeneği argümansız kullanılır

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
tr: %s: `-W %s' seçeneği belirsiz

en: %s: option requires an argument -- %c
tr: %s: seçenek bir argümanla kullanılır -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
tr: %s: `%c%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: unrecognized option `--%s'
tr: %s: `--%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: warning:
tr: %s: uyarı:

en: %s:%d: --css-file ended in comment
tr: %s:%d: --css-dosyası yorum içinde sonlandı

en: %s:%d: warning:
tr: %s:%d: uyarı:

en: (line %*d)
tr: (satır %*d)

en: (line )
tr: (satır )

en: (outside of any node)
tr: (tüm düğümlerin dışında)

en: * column #%d: output = %s
tr: * sütun #%d: çıktı = %s

en: ** Multicolumn output from last row:
tr: **Son satırdan çok-sütunlu çıktı:

en: -%s%s-Info: (%s)%s, %d lines --%s--
tr: -%s%s-Info: (%s)%s, %d satır --%s--

en: -%s---Info: %s, %d lines --%s--
tr: -%s---Info: %s, %d satır --%s--

en: --*** Tags out of Date ***
tr: ..*** Eskimiş Etiketler ***

en: ---------- Footnotes ----------
tr: ----------- Dipnotlar ---------

en: -----Info: (), lines ----,
tr: -----Info: (), satır ----,

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
tr: `@%s' bloğu içinde @%s anlamlı değil

en: @%s not meaningful outside `@float' environment
tr: `@float' çevresi dışında @%s anlamlı değil

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
tr: `@titlepage' ve `@quotation' çevreleri dışında @%s anlamlı değil

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' environment
tr: `@titlepage' çevresi dışında @%s anlamlı değil

en: @allow-recursion is deprecated; please use @rmacro instead
tr: @allow-recursion kullanılmıyor; lütfen yerine @rmacro kullanınız

en: @anchor command ignored; references to it will not work
tr: @anchor komutu yoksayıldı; buraya yönelik başvurular çalışmayacak

en: @detailmenu seen before first node, creating `Top' node
tr: @detailmenu ilk düğümden önce görüldü, `En Üst' düğüm oluşturuluyor

en: @headitem as the last item of @multitable produces invalid Docbook documents
tr: @multitable'ın son öğesi @headitem geçersiz Docbook belgeleri üretiyor

en: @image file `%s' (for HTML) not readable: %s
tr: @image dosyası `%1$s' (HTML için) okunamıyor: %2$s

en: @image file `%s' (for text) unreadable: %s
tr: @image dosyası `%1$s' (metin için) okunamıyor: %2$s

en: @image file `%s' unreadable: %s
tr: @image dosyası `%1$s' okunamıyor: %2$s

en: @image missing filename argument
tr: @image eksik dosyaadı argümanı

en: @item not allowed in argument to @itemize
tr: @item, @itemize'a argüman olarak kullanılamaz

en: @itemx not meaningful inside `%s' block
tr: `%s' bloğunun içinde @itemx anlamlı değil

en: @menu seen before first @node, creating `Top' node
tr: önce Üst

en: @quote-arg is deprecated; arguments are quoted by default
tr: @quote-arg kullanılmıyor; argümanlar öntanımlı olarak tırnak içine alınıyor

en: @sc argument all uppercase, thus no effect
tr: @sc argümanı tamamen büyükharf(le yazılmış), etkisiz

en: @sp requires a positive numeric argument, not `%s'
tr: @sp pozitif bir sayısal argüman gerektirir, `%s' değil

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
tr: @strong{Not...} Info'da sahte bir çapraz-başvuru oluşturur; bundan kaçınmak için yazımı değiştirin

en: Accept (or force completion of) this line
tr: Bu satırı kabul eder (ya da tamamlanması için zorlar)

en: Add this digit to the current numeric argument
tr: Mevcut sayısal argümana bu sayıyı ekle

en: Anchor `%s' and node `%s' map to the same file name
tr: Çıpa `%1$s' ve düğüm `%2$s' aynı dosya adına yönlendiriyor

en: Anchors `%s' and `%s' map to the same file name
tr: `%1$s' ve `%2$s' çıpaları aynı dosya adına yönlendiriyor

en: Appendix %c
tr: Ek %c

en: April
tr: Nisan

en: August
tr: Ağustos

en: Bad argument `%s' to `@%s', using `%s'
tr: `%2$s''e hatalı argüman, `%1$s', `%3$s' kullanılıyor

en: Bad argument to %c%s
tr: %c%s'ye hatalı argüman

en: Bad argument to @%s
tr: @%s'ye hatalı argüman

en: Bad argument to @%s: %s
tr: @%s:%s'ye hatalı argüman

en: Bad data in infokey file -- some key bindings ignored
tr: Infokey dosyasında hatalı veri -- bazı tuş bağlantıları yoksayıldı

en: Bad data in infokey file -- some var settings ignored
tr: Infokey dosyasında hatalı veri -- bazı değişken ayarları yoksayıldı

en: Basic Commands in Info Windows
    ******************************
tr: Info Pencerelerindeki Temel Komutlar
    ************************************

en: Broken-Type in insertion_type_pname
tr: insertion_type_pname içinde Kırık-Tip

en: Building completions...
tr: Tamamlamaları oluşturuyor...

en: CAN'T SEE THIS
tr: BU GÖRÜLMEZ

en: Can't create directory `%s': %s
tr: `%1$s' dizini oluşturulamıyor: %2$s

en: Can't remove file `%s': %s
tr: `%s' dosyası silinemiyor: %s

en: Cancel current operation
tr: Mevcut işlemi iptal eder

en: Cancel or quit operation
tr: İşlemi keser ya da çıkar

en: Cannot delete a permanent window
tr: Kalıcı bir pencere silinemez

en: Cannot delete the last window.
tr: Son pencere silinemez.

en: Cannot execute an `echo-area' command here.
tr: Bir `eko-alanı' komutu burada çalıştırılamaz.

en: Cannot find `%s'.
tr: `%s' bulunamıyor.

en: Cannot find a window!
tr: Bir pencere bulunamadı!

en: Cannot find node `%s'.
tr: `%s' düğümü bulunamadı.

en: Cannot find node `(%s)%s'.
tr: `(%s)%s' düğümü bulunamadı.

en: Cannot kill node `%s'
tr: Öldürülemeyen düğüm `%s'

en: Cannot kill the last node
tr: Son düğüm öldürülemiyor

en: Cannot open pipe to `%s'.
tr: Veri yolu `%s''e açılamıyor.

en: Commands available in Info windows:
tr: Info pencerelerinde kullanılabilecek komutlar:

en: Commands available in the echo area:
tr: Eko alanında kullanılabilecek komutlar:

en: Conditional processing in input:
      --ifdocbook       process @ifdocbook and @docbook even if
                          not generating Docbook.
      --ifhtml          process @ifhtml and @html even if not generating HTML.
      --ifinfo          process @ifinfo even if not generating Info.
      --ifplaintext     process @ifplaintext even if not generating plain text.
      --iftex           process @iftex and @tex; implies --no-split.
      --ifxml           process @ifxml and @xml.
      --no-ifdocbook    do not process @ifdocbook and @docbook text.
      --no-ifhtml       do not process @ifhtml and @html text.
      --no-ifinfo       do not process @ifinfo text.
      --no-ifplaintext  do not process @ifplaintext text.
      --no-iftex        do not process @iftex and @tex text.
      --no-ifxml        do not process @ifxml and @xml text.
    
      Also, for the --no-ifFORMAT options, do process @ifnotFORMAT text.
tr: Girdide koşullu işlem:
      --ifdocbook       Docbook oluşturulmuyorsa bile @ifdocbook
                          ve @docbook'u işler.
      --ifhtml          HTML oluşturulmuyorsa bile @ifhtml ve @html'yi işler.
      --ifinfo          Info oluşturulmuyorsa bile @ifinfo'yu işler.
      --ifplaintext     Salt metin oluşturulmuyorsa bile @ifplaintext'i işler.
      --iftex           @iftex ve @tex işler; --no-split anlamına gelir.
      --ifxml           @ifxml ve @xml'i işler
      --no-ifdocbook    @ifdocbook ve @docbook metnini işlemez.
      --no-ifhtml       @ifhtml ve @html metin işlemez.
      --no-ifinfo       @ifinfo metin işlemez.
      --no-ifplaintext  @ifplintext metin işlemez.
      --no-iftex        @iftex ve @tex metin işlemez.
      --no-ifxml        @ifxml ve @xml metin işlemez.
    
      Ayrıca --no-ifFORMAT seçenekleri için ifnotFORMAT metnini işler.

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
tr: Bir düğüm sonunda kaydırma istendiğinde ne olacağını kontrol eder

en: Controls whether scroll-behavior affects cursor movement commands
tr: Metin kaydırma davranışının imleç hareket komutlarını etkileyip etkilemeyeceğini kontrol eder

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
tr: Telif Hakkı (C) %s Özgür Yazılım Vakfı Inc.
    Lisans GPLv3+: GNU GPL sürüm 3 ya da sonrası <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Bu özgür yazılımdır: değiştirip dağıtma özgürlüğüne sahipsiniz.
    Yasaların elverdiği ölçüde HİÇBİR GARANTİ yoktur.

en: Could not create output file `%s'.
tr: Çıktı dosyası `%s' oluşturulamıyor.

en: Couldn't manipulate the file %s.
tr: %s dosyası manipüle edilemedi.

en: December
tr: Aralık

en: Delete all other windows
tr: Diğer tüm pencereleri siler

en: Delete the character behind the cursor
tr: İmleçden önceki karakteri siler

en: Delete the character under the cursor
tr: İmlecin altındaki karakteri siler

en: Delete the current window
tr: Mevcut pencereyi siler

en: Describe command:
tr: Komut açıklaması:

en: Describe key: %s
tr: Tuş açıklaması: %s

en: Describe variable:
tr: Açıklanacak değişken:

en: Display help message
tr: Bu yardım iletisini gösterir

en: Divide the available screen space among the visible windows
tr: Mevcut ekran boşluğunu görünür pencereler arasında bölüştürür

en: Done.
tr: Bitti.

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
tr: Eşleşen START-INFO-DIR-ENTRY'siz END-INFO-DIR-ENTRY

en: ESC %s is undefined.
tr: ESC %s atanmamış.

en: Empty file name for HTML cross reference in `%s'
tr: `%s' deHTML çapraz başvurusu için boş dosya adı

en: End of file reached while looking for `.' or `,'
tr: `.' ya da `,'ararken dosya sonuna ulaşıldı

en: Entry for index `%s' outside of any node
tr: `%s' indeks girdisi tüm düğümlerin dışında

en: Enumeration stack overflow
tr: Numaralandırma yığın taşması

en: Error in regular expression `%s': %s
tr: Düzenli ifadede hata `%s': %s

en: Error reading infokey file `%s' - short read
tr: infokey dosyası `%s' okumada hata - çok kısa

en: Examples:
      makeinfo foo.texi                      write Info to foo's @setfilename
      makeinfo --html foo.texi               write HTML to @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi                write Texinfo XML to @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi            write DocBook XML to @setfilename
      makeinfo --no-headers foo.texi         write plain text to standard output
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi  write html without node lines, menus
      makeinfo --number-sections foo.texi    write Info with numbered sections
      makeinfo --no-split foo.texi           write one Info file however big
tr: Örnekler:
      makeinfo foo.texi                     foo'nun @setfilename'ine Info yazar
      makeinfo --html foo.texi              @setfilename'e HTML yazar
      makeinfo --xml foo.texi               @setfilename'e XML yazar
      makeinfo --docbook foo.texi           @setfilename'e DocBook XML yazar
      makeinfo --no-headers foo.texi        standart çıktıya salt metin yazar
    
      makeinfo --html --no-headres foo.texi düğüm çizgisiz, menüsüz html yazar
      makeinfo --number-sections foo.texi   numaralanmış kısımları olan Info yazar
      makeinfo --no-split foo.texi          ne büyüklükte olursa olsun tek Info dosyası yazar

en: Expected @%s on or off, not `%s'
tr: %1$s'de açık ya da kapalı bakleniyordu, `%2$s' değil

en: Expected `%s'
tr: `%s' gerekir

en: Explain the use of a variable
tr: Bir değişkenin kullanımını açıklar

en: Extra regular expression specified, ignoring `%s'
tr: Bir başka düzenli ifade belirlendi, `%s' yok sayılıyor

en: Failing
tr: Başarılamıyor

en: February
tr: Şubat

en: Find Invocation node of [%s]:
tr: [%s]'in çağırma düğümünü bulur:

en: Find file:
tr: Dosyayı bul:

en: Find the node describing program invocation
tr: Program çağırmayı açıklayan düğümü bulur

en: Finding index entries...
tr: indeks girdilerini buluyor...

en: First argument to @inforef may not be empty
tr: @inforef'e ilk argüman boş olmayabilir

en: First argument to cross-reference may not be empty
tr: Çapraz başvuru kurulacak ilk argüman boş olmayabilir

en: Follow menus:
tr: Menüleri izle:

en: Follow xref (%s):
tr: İzlenecek xref (%s):

en: Follow xref:
tr: İzlenecek xref:

en: Footnote defined without parent node
tr: Dipnot, ebeveyn düğümsüz tanımlanmış

en: Footnotes
tr: Dipnotlar

en: Footnotes could not be displayed
tr: Dipnotlar gösterilemedi

en: Footnotes inside footnotes are not allowed
tr: Dipnot içi dipnotlara izin verilmez

en: Formatting node %s...
tr: Düğüm %s biçimleniyor...

en: Found `%s' in %s. (`\[next-index-match]' tries to find next.)
tr: `%s' bulundu - %s içinde. (`\[next-index-match]' sonrakini bulmayı dener.)

en: General options:
          --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d).
          --document-language=STR locale to use in translating Texinfo keywords
                                    for the output document (default C).
          --force                 preserve output even if errors.
          --help                  display this help and exit.
          --no-validate           suppress node cross-reference validation.
          --no-warn               suppress warnings (but not errors).
      -v, --verbose               explain what is being done.
          --version               display version information and exit.
tr: Genel seçenekler:
          --error-limit=ADET      ADET hatadan sonra çıkar (öntanımlı %d).
          --document-language=STR Çıktı belgesi için Texinfo anahtar sözcüklerini 
                                    çevirmekte kullanılacak yerel (öntanımlı C).
          --force                 hatalarda dahi çıktıyı korur.
          --help                  bu yardımı görüntüler ve çıkar.
          --no-validate           düğüm çapraz-başvuru onaylamasını baskılar.
          --no-warn               uyarıları baskılar (fakat hataları değil).
      -v, --verbose               ne yapılıyor olduğunu açıklar.
          --version               sürüm bilgisini görüntüler ve çıkar.

en: Generate a sorted index for each TeX output FILE.
tr: Her TeX çıktı DOSYAsı için sıralanmış bir indeks oluşturur.

en: Get Manpage:
tr: Alınacak klavuz sayfası:

en: Go to the next matching index item from the last `\[index-search]' command
tr: Son `\[index-search]'komutundan bir sonraki eşleşen indeks öğesine gider

en: Goto node:
tr: Düğüme gider:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
tr: Bir dizge için tüm bilinen bilgi dosyalarının indislerinide ekleyerek bir menu oluşturur

en: Grow (or shrink) this window
tr: Bu pencereyi büyütür (ya da küçültür)

en: Here is the %ctop node
tr: İşte %cüst düğüm

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use `\[history-node]' in another window.
tr: Son zamanlarda uğradığınız düğüm menüsünü görmektesiniz.
    Ya bu menüden seçin, ya da başka bir pencerede `\[history-node]' kullanın.

en: I-search backward:
tr: I-arama, geriye doğru:

en: I-search:
tr: I-arama:

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too big
tr: Geçersiz infokey dosyası `%s' yoksayılıyor - çok büyük

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too small
tr: Geçersiz infokey dosyası `%s' yoksayılıyor - çok küçük

en: Index `%s' already exists
tr: İndeks `%s' zaten mevcut

en: Index apropos:
tr: İndeks hakkında:

en: Index entry:
tr: indeks girişi:

en: Info cannot handle `:' in index entry `%s'
tr: Info, `%s' indeks girdisindeki `:''yi kullanamıyor

en: Input file options:
          --commands-in-node-names  allow @ commands in node names.
      -D VAR                        define the variable VAR, as with @set.
      -I DIR                        append DIR to the @include search path.
      -P DIR                        prepend DIR to the @include search path.
      -U VAR                        undefine the variable VAR, as with @clear.
tr: Girdi dosyası seçenekleri:
          --commands-in-node-names   düğüm adlarında @ komutlarına izin verir.
      -D VAR                         VAR değişkenini, @set ile olduğu gibi tanımlar.
      -I DIR                         DIR'ı @include arama yolu sonuna ekler.
      -P DIR                         DIR'ı @include arama yolu başına ekler.
      -U VAR                         VAR değişkeninin tanımını, @clear ile olduğu gibi geri alır.

en: Insert a TAB character
tr: Bir TAB karakteri yerleştirir

en: Insert completion
tr: Tamamlamayı yerleştir

en: Insert next character verbatim
tr: Sonraki karakteri aynen yerleştirir

en: Insert this character
tr: Bu karakteri yerleştirir

en: Internal error (search_sectioning) "%s"!
tr: Dahili hata (search_sectioning) "%s"!

en: Internal error (search_sectioning) `%s'!
tr: Dahili hata (search_sectioning) `%s'!

en: Internally used by \[universal-argument]
tr: Dahili olarak \[universal argument] tarafından kullanılıyor

en: Invalid infokey file `%s' (bad magic numbers) -- run infokey to update it
tr: Geçersiz infokey dosyası `%s' (hatalı sihirli numaralar) -- güncellemek için infokey yürütün

en: Invalid infokey file `%s' (bad section code) -- run infokey to update it
tr: Geçersiz infokey dosyası `%s' (hatalı bölüm kodu) -- güncellemek için infokey yürütün

en: Invalid infokey file `%s' (bad section length) -- run infokey to update it
tr: Geçersiz infokey dosyası `%s' (hatalı bölüm uzunluğu) -- güncellemek için infokey yürütün

en: January
tr: Ocak

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

en: Kill node (%s):
tr: Düğümü öldür (%s):

en: Kill ring is empty
tr: Silinen zincir boş

en: Kill the word following the cursor
tr: İmleçten sonraki kelimeyi siler

en: Kill the word preceding the cursor
tr: İmleçten önceki kelimeyi siler

en: Kill this node
tr: Bu düğümü öldürür

en: Kill to the beginning of the line
tr: Satırın başına kadar siler

en: Kill to the end of the line
tr: Satırın sonuna kadar siler

en: List possible completions
tr: Olası tamamlamaları listeler

en: Look up a string in the index for this file
tr: Bu dosyada indeks içinde bir dizgeyi arar

en: Macro `%s' called on line %d with too many args
tr: Makro `%s', %d satırında çok sayıda arg.la çağrıldı

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
tr: Son zamanlarda uğradığınız tüm düğümlerin menüsünü içeren bir pencere oluşturur

en: Making %s file `%s' from `%s'.
tr: `%3$s''den %1$s dosya `%2$s' yapılıyor.

en: March
tr: Mart

en: May
tr: Mayıs

en: Menu item (%s):
tr: Menü öğesi (%s):

en: Menu item:
tr: Menü öğesi:

en: Misplaced %c
tr: Yanlış yerleştirilmiş %c

en: Missing `}' in @def arg
tr: @def arg'da kayıp `}'

en: Missing } in @multitable template
tr: @multitable şablonunda eksik }

en: Move backward a character
tr: Bir karakter geri gider

en: Move backward a word
tr: Bir kelime geri gider

en: Move backwards or up through node structure
tr: Düğüm yapısı içinde geriye ya da yukarıya gider

en: Move down to the next line
tr: Sonraki satıra (aşağı) gider

en: Move forward a character
tr: Bir karakter ileri gider

en: Move forward a word
tr: Bir kelime ileri gider

en: Move forwards or down through node structure
tr: Düğüm yapısı içinde ileriye ya da aşağıya gider

en: Move the cursor to a specific line of the window
tr: İmleci pencerenin belirli bir satırına taşır

en: Move to the end of the line
tr: Satır sonuna gider

en: Move to the end of this line
tr: Satırın sonuna gider

en: Move to the end of this node
tr: Bu düğümün sonuna gider

en: Move to the next cross reference
tr: Sonraki çapraz başvuruya gider

en: Move to the previous cross reference
tr: Önceki çapraz başvuruya gider

en: Move to the start of the line
tr: Satır başına gider

en: Move to the start of this line
tr: Satırın başlangıcına gider

en: Move to the start of this node
tr: Bu düğümün başlangıcına gider

en: Move to the start of this node's menu
tr: Bu düğüm menüsünün başlangıcına gider

en: Move up to the previous line
tr: Önceki satıra (yukarı) gider

en: Moving within a node:
    ---------------------
tr: Bir düğüm içinde dolaşım:
    -------------------------

en: Multiline command %c%s used improperly
tr: Çok satırlı komut %c%s uygunsuz kullanıldı

en: Must be in `@%s' environment to use `@%s'
tr: `@%s' kullanmak için `@%s' ortamı içinde ol(un)malıdır

en: NO_NAME!
tr: İSİMSİZ!

en: NUL character (\000) not permitted
tr: NUL karakterine (\000) izin verilmiyor

en: NUL character (^%c) not permitted
tr: NUL karakterine (^%c) izin verilmiyor

en: Next
tr: Sonraki

en: Next field of node `%s' not pointed to (perhaps incorrect sectioning?)
tr: Düğüm `%s''in sonraki alanı şuraya işaret etmiyor (yanlış bölümleme nedeniyle?)

en: No %sindex entries containing `%s'.
tr: `%s' içeren %sindex girdisi yok.

en: No `%s' found in `%s'
tr: `%2$s' içinde `%1$s' yok

en: No `%s' pointer for this node.
tr: Bu düğüm için `%s' yer gösterici yok.

en: No `Prev' for this node.
tr: Bu düğüm için başka `Önceki' yok.

en: No `Prev' or `Up' for this node within this document.
tr: Bu belge içinde, bu düğüm için `Önceki' ya da `Yukarı' yok.

en: No available info files have `%s' in their indices.
tr: Mevcut bilgi dosyalarından hiçbirisinin indisinde `%s' yok.

en: No closing brace for footnote `%s'
tr: Dipnot `%s' için kapama } yok

en: No completions
tr: Tamamlama yok

en: No cross references in this node.
tr: Bu düğümde çapraz başvuru yok.

en: No dir file specified; try --help for more information.
tr: dizin dosyası belirtilmemiş; daha fazla bilgi için --help deneyin.

en: No footnotes in this node.
tr: Bu düğümde dipnot yok.

en: No index entries.
tr: Hiç indeks girdisi yok.

en: No indices found.
tr: Hiç indis yok.

en: No input file specified; try --help for more information.
tr: Girdi dosyası belirtilmemiş; daha fazla bilgi için --help deneyin.

en: No matching `%cend %s'
tr: Eşleşen `%cend %s' yok

en: No menu in node `%s'.
tr: Menüsü olmayan düğüm `%s'.

en: No menu in this node.
tr: Bu düğümde menü yok.

en: No menu item `%s' in node `%s'.
tr: `%2$s' düğümünde `%1$s' menü öğesi yok.

en: No more nodes within this document.
tr: Bu belge içinde başka düğüm yok.

en: No node name specified for `%c%s' command
tr: `%c%s' komutu için bir düğüm adı belirtilmedi

en: No page number in %s
tr: %s'de sayfa numarası yok

en: No previous index search string.
tr: Daha önce bir indeks arama dizgesi yok.

en: No previous search string
tr: Daha önceden arama dizgesi yok

en: No such file `%s'
tr: `%s' adında dosya yok

en: Node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
tr: Düğüm `%s', Yukarı hedefi olmasına karşın, `%s' için eksik menü öğesi içeriyor

en: Node `%s' previously defined at line %d
tr: Düğüm `%s' daha önce satır %d'de tanımlandı

en: Node `%s' requires a sectioning command (e.g., %c%s)
tr: Düğüm `%s' bir bölümleme komutu gerektirir (ör: %c%s)

en: Node with %ctop as a section already exists
tr: %cüst'lü düğüm bir bölüm olarak zaten var

en: Not complete
tr: Bitmedi

en: Not enough room for a help window, please delete a window.
tr: Bir yardım penceresi için yer yok, lütfen bir pencere silin.

en: November
tr: Kasım

en: October
tr: Ekim

en: One completion:
tr: Bir tamamlama:

en: Only @%s 10 or 11 is supported, not `%s'
tr: Yalnızca @%1$s 10 ya da 11 destekleniyor, `%2$s' değil

en: Only one window.
tr: Sadece bir pencere.

en: Options for HTML:
          --css-include=FILE      include FILE in HTML <style> output;
                                    read stdin if FILE is -.
          --css-ref=URL           generate reference to a CSS file.
          --transliterate-file-names
                                  produce file names in ASCII transliteration.
tr: HTML seçenekleri:
          --css-include=DOSYA        DOSYA'yı HTML <style> çıktısında içer;
                                       eğer DOSYA - ise stdin'i oku.
          --css-ref=URL           bir CSS dosyasına başvuru oluştur.
          --transliterate-file-names
                                  dosya isimlerini ASCII alfabesine dönüştürerek üret.

en: Options for Info and plain text:
          --disable-encoding      do not output accented and special characters
                                    in Info output based on @documentencoding.
          --enable-encoding       override --disable-encoding (default).
          --fill-column=NUM       break Info lines at NUM characters (default %d).
          --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node, in
                                    which they are defined (this is the default).
          --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
          --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
tr: Info ve salt metin için seçenekler:
          --disable-encoding      aksanlı ve özel karakterlerin çıktısını @documentencoding'e
                                    dayalı olarak Info çıktısına yazmaz.
          --enable-encoding       --disable encoding'i (öntanımlı) geçersiz kılar.
          --fill-column=ADET       Info satırlarını ADET karakterde bitir (öntanımlı %d)
          --footnote-style=STİL   Info'da dipnotların çıktısını STİL'e göre yazar:
                                     kendi düğümlerine koymak için `separate';
                                     tanımlandıkları düğümün sonuna koymak için
                                     `end' (öntanımlı).
          --paragraph-indent=DEG   Info paragraflarını DEG boşluk girintiler (öntanımlı %d).
                                    Eğer DEG `none' ise girintilemez; eğer DEG
                                    `asis' ise mevcut girintiyi korur.
          --spilt-size=NUM        Info dosyalarını NUM boyutuna böler (öntanımlı %d).

en: Options for XML and Docbook:
          --output-indent=VAL     indent XML elements by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is 0, ignorable whitespace is dropped.
tr: XML ve Docbook için seçenekler:
          --output-indent=DEĞER        XML elementlerini DEĞER kadar boşluk girintilendir (öntanımlı %d).
                                         eğer DEĞER 0 ise yok sayılabilen beyaz boşluk silinir.

en: Other commands:
    ---------------
tr: Diğer komutlar:
    ---------------

en: Output buffer not empty.
tr: Çıktı tamponu boş değil

en: Output format selection (default is to produce Info):
          --docbook               output Docbook XML rather than Info.
          --html                  output HTML rather than Info.
          --xml                   output Texinfo XML rather than Info.
          --plaintext             output plain text rather than Info.
tr: Çıktı biçem seçimi (öntanımlısı Info üretmektir):
          --docbook              Info yerine DocBook XML çıktısı üretir.
          --html                 Info yerine HTML çıktısı üretir.
          --xml                  Info yerine Texinfo XML çıktısı üretir.
          --plaintext            Info yerine salt metin çıktısı üretir.

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
tr: Bu düğümün içeriğini INFO_PRINT_COMMAND üzerinden veri yolla

en: Point doesn't appear within this window's node!
tr: Orası bu pencerenin düğümü gibi görünmüyor!

en: Prev field of node `%s' not pointed to
tr: Düğüm `%s''in önceki alanı şuraya işaret etmiyor

en: Print documentation for KEY
tr: KEY ile ilgili belgeleri basar

en: Printing node %s...
tr: %s düğümü yazdırılıyor...

en: Quit
tr: Çık

en: Quit using Info
tr: Info'dan çıkar

en: Reached eof before matching @end %s
tr: Eşleşen @end %s'den önce dosya sonuna ulaşıldı

en: Read a command name in the echo area and execute it
tr: Eko alanından komut ismini okur ve onu çalıştırır

en: Read a footnote or cross reference and select its node
tr: Oku yada ve select

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
tr: Dizinden başlayarak bir menü listesini oku ve izle

en: Read a manpage reference and select it
tr: Bir klavuz sayfası başvurusunu okur ve seçer

en: Read a menu item and select its node
tr: Bir menü öğesini okur ve düğümünü seçer

en: Read a node name and select it
tr: Bir düğüm adı okur ve seçer

en: Read a string and search backward for it
tr: Bir dizge okur ve (onu) geriye doğru arar

en: Read a string and search for it
tr: Bir dizge okur ve (onu) arar

en: Read a string and search for it case-sensitively
tr: Bir dizge okur ve onu büyük/küçük harf duyarlı şekilde arar

en: Read the name of a file and select it
tr: Bir dosyanın adını okur ve seçer

en: Read the name of an Info command and describe it
tr: Bir Info komut ismini okur ve onu açıklar

en: Redraw the display
tr: Görüntüyü yeniden çizer

en: Removing %s
tr: %s siliniyor

en: Rename this anchor or use the `--no-split' option
tr: Bu çıpayı yeniden adlandırın ya da `--no-split' seçeneğini kullanın

en: Repeat last search in the reverse direction
tr: Son aramayı ters yönde yineler

en: Repeat last search in the same direction
tr: Son aramayı aynı yönde yineler

en: Requested float type `%s' not previously used
tr: İstenen yüzer türü `%s' daha önce kullanılmadı

en: Resulting window would be too small.
tr: Pencere çok küçük olacaktı.

en: Run command bound to this key's lowercase variant
tr: Bu tuşun küçük harfine atanmış komutu yürütür

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
tr: Eşleşen END-INFO-DIR-ENTRY'siz START-INFO-DIR-ENTRY

en: Same as scroll-behaviour
tr: Metin kaydırma davranışıyla aynı

en: Scanning indices of `%s'...
tr: `%s' indislerini tarıyor...

en: Scroll backward in this window
tr: Bu pencerede geriye doğru kaydırır

en: Scroll backward in this window and set default window size
tr: Bu pencerede geriye doğru kaydırır ve öntanımlı pencere boyutunu ayarlar

en: Scroll backward in this window staying within node
tr: Bu pencerede, düğüm içinde kalarak geriye doğru kaydırır

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
tr: geri ve set öntanımlı

en: Scroll down by half screen size
tr: Aşağıya doğru yarım ekran boyutu kaydırır

en: Scroll down by lines
tr: Aşağıya doğru satır kaydırır

en: Scroll forward in this window
tr: Bu pencerede ileriye doğru kaydırır

en: Scroll forward in this window and set default window size
tr: Bu pencerede ileriye doğru kaydırır ve öntanımlı pencere boyutuna ayarlar

en: Scroll forward in this window staying within node
tr: Bu pencerede, düğüm içinde kalarak ileriye doğru kaydırır

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
tr: Bu pencerede, düğüm içinde kalarak ileriye doğru kaydırır ve öntanımlı pencere boyutunu ayarlar

en: Scroll the completions window
tr: Tamamlama penceresini kaydırır

en: Scroll the other window
tr: Diğer pencereyi kaydırır

en: Scroll the other window backward
tr: Diğer pencereyi geriye doğru kaydırır

en: Scroll up by half screen size
tr: Yukarıya doğru yarım ekran boyutu kaydırır

en: Scroll up by lines
tr: Yukarıya doğru satır kaydırır

en: Search
tr: Ara

en: Search failed.
tr: Arama başarısız

en: Search interactively for a string as you type it
tr: Bir dizgeyi siz yazarken etkileşimli şekilde arar

en: Searching subfile %s ...
tr: %s altdosyası aranıyor ...

en: See
tr: Bkz

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
tr: Daha önce, görünür bir pencereden uğradığınız bir düğüm seçiniz

en: Select reference or menu item appearing on this line
tr: Bu satırdaki referans ya da menü öğesini seçer

en: Select the Next node
tr: Sonraki düğümü seçer

en: Select the Prev node
tr: Önceki düğümü seçer

en: Select the Up node
tr: Üstteki düğümü seçer

en: Select the first node in this file
tr: Bu dosyadaki ilk düğümü seçer

en: Select the last item in this node's menu
tr: Bu düğümün menüsündeki son öğeyi seçer

en: Select the last node in this file
tr: Bu dosyadaki son düğümü seçer

en: Select the most recently selected node
tr: En son seçilen düğümü seçer

en: Select the next window
tr: Sonraki pencereyi seçer

en: Select the node `(dir)'
tr: `(dizin)' düğümünü seç

en: Select the node `Top' in this file
tr: Bu dosyadaki `En Üst' düğümü seç

en: Select the previous window
tr: Önceki pencereyi seçer

en: Select this menu item
tr: Bu menü öğesini seçer

en: Select visited node:
tr: Uğramış olduğunuz düğümü seçiniz:

en: Selecting other nodes:
    ----------------------
tr: Diğer düğümleri seçme:
    ----------------------

en: September
tr: Eylül

en: Set %s to value (%d):
tr: %s'e atanacak değer (%d):

en: Set %s to value (%s):
tr: %s'e atanacak değer (%s):

en: Set screen height to (%d):
tr: Ekran yüksekliğini (%d) ye ayarlar:

en: Set the height of the displayed window
tr: Gösterilen pencerenin yüksekliği belirtilir

en: Set the value of an Info variable
tr: Bir Info değişkeninin değerini belirler

en: Set variable:
tr: Değişkeni ata:

en: Show the footnotes associated with this node in another window
tr: Diğer penceredeki bu düğümle ilişkili dipnotları gösterir

en: Show what to type to execute a given command
tr: Verilen komutu çalıştıracak türü gösterir

en: Sole completion
tr: Tek tamamlama

en: Split the current window
tr: Mevcut pencereyi böler

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
tr: Mevcut sayısal argümanı başlat (ya da 4'le çarp)

en: Terminal type `%s' is not smart enough to run Info.
tr: `%s' terminal türü Info çalıştırmak için yeterince akıllı değil.

en: The current search path is:
tr: Şu anki arama yolu:

en: The following commands can only be invoked via %s:
tr: Aşağıdaki komutlar yalnızca %s aracılığıyla çağrılabilirler:

en: The following commands cannot be invoked at all:
tr:   tümü

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
tr: İmleç penceere dışına taşındığında kaydırılacak satır sayısı

en: The reference disappeared! (%s).
tr: Referans yokoldu! (%s).

en: There aren't %d items in this menu.
tr: Bu menüde %d adet öğe yok.

en: There is no function named `%s'
tr: `%s' isimli bir işlev yok

en: This @anchor command ignored; references to it will not work
tr: Bu @anchor komutu yoksayıldı; buraya yönelik başvurular çalışmayacak

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "?" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
tr: Bu, .../info/dir dosyası olup, (dir)Üst adı verilen, Info
    hiyerarşisinin en üst düğümünü içerir.
    Info'yu ilk çalıştırdığınızda bu düğüme bakarak başlıyor olursunuz.
    
    %s	Bu, INFO ağacının tepesidir
    
      Bu (Dizin düğümü), temel konuların bir menüsünü verir.
      "q" tuşuyla çıkar, "?" ile tüm Info komutlarını listeler, "d" ile buraya döner,
      "h" ile yeni başlayanlar için bir klavuz alabilir,
      "mEmacs<Return>" ile Emacs klavuzunu ziyaret edebilirsiniz, vs.
    
      Emacs'ta, bir menü öğesi ya da çapraz başvuru üzerinde sağ fare tuşunu
      tıklayarak seçim yapabilirsiniz.
    
    %s

en: This node (%s) has the bad Next
tr: Bu düğüm (%s) hatalı Sonraki'ne sahip

en: This node (%s) has the bad Prev
tr: Bu düğüm (%s) hatalı Önceki'ne sahip

en: This window has no additional nodes
tr: Bu pencerenin başka düğümü yok

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
tr: Mevcut penceredeki satır sarma durumunu değiştirir

en: Too many columns in multitable item (max %d)
tr: Çok-tablolu öğede, çok fazla sütun (maks %d)

en: Too many errors!  Gave up.
tr: Çok sayıda hata!  Vazgeçildi.

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
tr: Öntanımlı olarak Texinfo kaynak belgelerini diğer çeşitli biçemlere çevirir
    Info dosyaları çevrimiçi Emacs ya da tek başına GNU Info'yla okunmak için uygundur.

en: Transpose characters at point
tr: Verilen yerde karakterleri yer değiştirir

en: Try --help for more information.
tr: Daha fazla bilgi için --help seçeneğini kullanın.

en: Try `%s --help' for more information.
tr: Daha fazla bilgi için `%s --help' yazın.

en: Unable to find node referenced by `%s' in `%s'.
tr: `%2$s''de `%1$s' tarafından başvurulan düğüm bulunamadı.

en: Undefined command: %s
tr: tanımlanmamış komut: %s

en: Unexpected string at end of split-HTML file `%s'
tr: Bölünmüş-HTML dosyasının sonunda beklenmeyen dizge `%s'

en: Unknown Info command `%c'; try `?' for help.
tr: Info komutu `%c' bilinmiyor; yardım almak için `?' deneyin.

en: Unknown command (%s).
tr: Bilinmeyen komut (%s).

en: Unknown command `%s'
tr: Bilinmeyen komut `%s'

en: Unknown index `%s'
tr: Bilinmeyen indeks `%s'

en: Unknown index `%s' and/or `%s' in @synindex
tr: Bilinmeyen indeks `%1$s' ve/veya @synindex içinde `%2$s'

en: Unknown index `%s' in @printindex
tr: @printindex içinde bilinmeyen indeks `%s'

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: Unmatched `%c%s'
tr: Eşleşmeyen `%c%s'

en: Unmatched }
tr: Eşleşmemiş }

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... DOSYA...

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... TEXINFO-DOSYASI...

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT-FILE]
    
    Compile infokey source file to infokey file.  Reads INPUT-FILE (default
    $HOME/.infokey) and writes compiled key file to (by default) $HOME/.info.
    
    Options:
      --output FILE        output to FILE instead of $HOME/.info
      --help               display this help and exit.
      --version            display version information and exit.
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... [GİRDİ-DOSYASI]
    
    infokey kaynak dosyasını infokey dosyasına derler.  GİRDİ-DOSYASI'nı
    okur (öntanımlı $HOME/.infokey) ve derlenmiş dosyayı $HOME/.info 
    dosyasına (öntanımlı) yazar
    
    Seçenekler:
      --output DOSYA        çıktı, $HOME/.info yerine DOSYA'ya
      --help                bu yardımı gösterir ve çıkar
      --version             sürüm bilgisini gösterir ve çıkar.

en: Use braces to give a command as an argument to @%s
tr: @%s'e argüman olarak bir komut vermek için {} kullanın

en: Usually FILE... is specified as `foo.%c%c' for a document `foo.texi'.
tr: Genellikle DOSYA... bir `foo.texi' belgesi için `foo.%c%c' olarak belirtilir.

en: Visit Info node `(info)Help'
tr: Info düğümünü `(info)Help' ziyaret eder

en: Visit as many menu items at once as possible
tr: Tek seferde mümkün olan en fazla sayıda menü öğesine uğrar

en: Welcome to Info version %s. Type \[get-help-window] for help, \[menu-item] for menu item.
tr: Info sürüm %s'e hoşgeldiniz. Yardım için \[get-help-window], menü öğesi için \[menu-item] yazınız.

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
tr: "Açık" olduğunda Info, ISO Latin karakterleri kabul eder ve görüntüler

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
tr: "Açık" olduğunda Info çöpü, sıkıştırması açılmak zorunda olan dosyaları biriktirir

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
tr: "Açık" olduğunda, bir pencereyi oluşturma ya da silme, diğerlerini yeniden boyutlandırır

en: When "On", errors cause the bell to ring
tr: "Açık" olduğunda, hatalar zilin çalmasına neden olur

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
tr: "Açık" olduğunda, zil çalınacağına ekran yanıp söner

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
tr: "Açık" olduğunda, dipnotlar otomatik olarak görünür ve kaybolur

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
tr: "Açık" olduğunda, arama dizgesinin eşleşen kısmı ışıklandırılır

en: Where is command:
tr: Komutun yeri:

en: Writing node %s...
tr: %s düğümü yazılıyor...

en: Yank back a previous kill
tr: Bir önceki silinen kadar geri çeker

en: Yank back the contents of the last kill
tr: Son silinenin içeriği kadar geri çeker

en: You are already at the first page of this node.
tr: Zaten bu düğümün ilk sayfasındasınız.

en: You are already at the last page of this node.
tr: Zaten bu düğümün son sayfasındasınız.

en: Your infokey file `%s' is out of date -- run infokey to update it
tr: infokey dosyanız `%s' eskimiş -- güncellemek için infokey yürütün

en: [unexpected] cannot select column #%d in multitable
tr: [beklenmeyen] çok-tabloluda sütun #%d seçilemiyor

en: [unexpected] invalid node name: `%s'
tr: [beklenmeyen] geçersiz düğüm ismi: `%s'

en: [unexpected] no html tag to pop
tr: hayır :

en: \ in macro expansion followed by `%s' instead of parameter name
tr: makro genişlemesindeki \'i, parametre adı yerine `%s' izliyor

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
tr: \%-10[end-of-node]  Bu düğümün sonuna gider.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
tr: \%-10[get-info-help-node]  Info öğreticiyi çağırır.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
tr: \%-10[quit]  Info'dan büsbütün çıkar.

en: `%.40s...' is too long for expansion; not expanded
tr: `%.40s...' genişleme için çok uzun; genişletilmedi

en: `%c%s' needs an argument `{...}', not just `%s'
tr: `%c%s' bir argüman gereksinir `{   }', yalnızca `%s' değil

en: `%c%s' needs something after it
tr: `%c%s' sonrasında birşeyler gereklidir

en: `%s' has no Up field (perhaps incorrect sectioning?)
tr: `%s''in Yukarı alanı yok (yanlış bölümleme nedeniyle?)

en: `%s' is invalid
tr: `%s' geçersiz

en: `%s' is not on any keys
tr: `%s' bir tuş üzerinde değil

en: `%s' omitted before output filename
tr: `%s' çıktı dosya adından önce yok sayıldı

en: `%s' omitted since writing to stdout
tr: stdout'a yazılıyor olduğundan `%s' yok sayıldı

en: `.' or `,' must follow @%s, not `%c'
tr: `.' ya da `,' @%s'i izlemelidir, `%c'yi değil

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
tr: `@end'  `%1$s' beklerdi, `%2$s' gördü

en: `{' expected, but saw `%c'
tr: `{' beklenirdi, `%c' görüldü

en: `}' expected, but saw `%c'
tr: `}' beklenirdi, `%c' görüldü

en: action name too long
tr: eylem adı çok uzun

en: arguments to @%s ignored
tr: @%s'ye argümanlar yok sayıldı

en: cannot create output file `%s'
tr: `%s' çıktı dosyası oluşturulamıyor

en: cannot open input file `%s'
tr: `%s' girdi dosyası açılamıyor

en: display this help and exit
tr: bu yardımı görüntüler ve çıkar

en: display version information and exit
tr: sürüm bilgisini görüntüler ve çıkar

en: end of file inside verb block
tr: fiil bloğu içinde dosya sonu

en: end of file inside verbatim block
tr: verbatim bloğu içinde dosya sonu

en: entry %s follows an entry with a secondary name
tr: %s girdisi, ikincil isimli bir girdiyi takip ediyor

en: error closing output file `%s'
tr: `%s' çıktı dosyasını kapatmada hata

en: error writing to `%s'
tr: `%s''e yazma hatası

en: excess command line argument `%s'
tr: fazladan komut satırı argümanı `%s'

en: extra characters following action `%s'
tr: `%s' eylemini izleyen fazladan karakterler

en: failure reopening %s
tr: %s'i yeniden açmada hata

en: ferror on stdout
tr: stdout'da ferror

en: fflush error on stdout
tr: stdout'da fflush hatası

en: for cross-references in parentheses, use @pxref
tr: parantez içindeki çapraz başvurular için @pxref kullanınız

en: here is the previous definition of `%s'
tr: işte `%s''nin önceki tanımı

en: ignoring @tab outside of multitable
tr: çok-tablolunun dışındaki @tab yoksayılıyor

en: ignoring stray text `%s' after @multitable
tr: @multitable'dan sonraki başıboş metin `%s' yoksayılıyor

en: incorrect number of arguments
tr: argüman sayısı yanlış

en: insert
tr: ekle

en: invalid encoded character `%s'
tr: geçersiz kodlanmış karakter `%s'

en: key sequence too long
tr: anahtar sıralaması çok uzun

en: lettering overflow, restarting at %c
tr: harflendirme taşması, %c'den yeniden başlanıyor

en: macro `%s' previously defined
tr: makro `%s' daha önce tanımlanmış

en: memory exhausted
tr: bellek tükendi

en: mismatched @end %s with @%s
tr: @%s ile eşleşmeyen @end %s

en: missing `=' immediately after variable name
tr: değişken adından hemen sonra kayıp `='

en: missing action name
tr: kayıp eylem adı

en: missing key sequence
tr: anahtar sıralaması kayıp

en: missing variable name
tr: kayıp değişken adı

en: more
tr: daha

en: no default territory known for language `%s'
tr: `%s' dili için bilinen öntanımlı bölge yok

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
tr: `%s' için girdi bulunamadı; hiçbir şey silinmedi

en: no index entries found for `%s'
tr: `%s' için indeks girdisi yok.

en: no info dir entry in `%s'
tr: `%s' içinde info dizin girdisi yok

en: none
tr: yok

en: of
tr: kapalı

en: on
tr: açık

en: perhaps your @top node should be wrapped in @ifnottex rather than @ifinfo?
tr: belki de sizin @top düğümünüz, @ifinfo'dan ziyade @ifnottex içine sarılmalıdır?

en: readline: Out of virtual memory!
tr: okuma-satırı: Sanal bellek tükendi!

en: section too long
tr: bölüm çok uzun

en: send output to FILE
tr: çıktıyı DOSYA'ya gönderir

en: sorry, encoding `%s' not supported
tr: üzgünüm, `%s' kodlaması desteklenmiyor

en: undefined flag: %s
tr: tanımlanmamış bayrak: %s

en: unknown action `%s'
tr: bilinmeyen eylem `%s'

en: unlikely character %c in @var
tr: @var içinde düşük olasılıklı karakter %c

en: unrecognized encoding name `%s'
tr: tanınmayan kodlama adı `%s'

en: unreferenced node `%s'
tr: başvurulmamış düğüm `%s'

en: value too long
tr: değer çok uzun

en: variable name too long
tr: değişken adı çok uzun

en: {No value for `%s'}
tr: (`%s' için değer yok)
